Blažek Bouzek Bratislava Brno bronzová kopí bronzové meče Bureš Castellologica Bohemica ČAS časopis Čelákovice České Lhotice Čižmář článek Čtverák Děčín doba bronzová Droberjar DSN Durdík Eggers encyklopedie eneolit etruský experiment Frymburk Germáni halštat hornictví hra hrad Hradec Králové hradiště hřivna Chrudim Chvojka import Jablonec nad Nisou jehlice jeskyně Jižní Čechy kameny kanibalismus kasteologie Keltové keramika kladiva kniha koflík konzervace koroze kovadliny kovolitectví kovové artefakty Královehradecký kraj latén Lewis-Williams Liberec Liberecký kraj Lutovský lužická popelnicová pole metalurgie montánní archeologie Musil muzeum nabídka náhrobníky Národní muzeum národní technické muzeum návod nedestruktivní archeologie neolit Nitra Oliva Olomoucký kraj paleobotanika paleolit Památkářské časopisy Památková péče na Moravě Památky středních Čech Pardubice Pardubický kraj Pearce Píč Plzeň Podborský Poděbrady popularizace archeologie povrchové sběry pozvánka Praha pravěk Průzkumy památek ranný středověk recenze sborník seminární práce situla skalní hrad Vranov Sklenář Slabina Sloup v Čechách Slované Smejtek speleologie srkipta střední Čechy svatí Šmolíková šperk štípaná industrie technologie těžba surovin tip Turek tvrz únětická Velký Vřešťov Veneti Vokolek východní Čechy výstavy Waldhauser zámek záušnice zpracování nálezů Zprávy památkové péče železo Živá archeologie

pátek 28. prosince 2012

Seminární práce: náhrobníky

autor: Káťa


Náhrobníky na katedrále Svatého Ducha v Hradci Králové

Pro svoji seminární práci jsem si vybrala katedrálu Svatého Ducha v Hradci Králové. Na jejích zdech jsem našla několik náhrobníků a vybrala jsem si 3, které se nachází ve výklenku kostela směřujícím na sever. Náhrobníky se nachází na východní stěně výklenku za mříží.
Obr. 1
Na náhrobníku vlevo, který je z červeného mramoru, 0,90m široký a 2,04m vysoký, se nachází vypouklá postava muže v plátové zbroji. Pod jeho pravicí se (s největší pravděpodobností) nalézá přilba  a jeho levice se opírá o  meč. V levé dolní části náhrobníku se nachází znak, v jehož štítu je vyobrazen květináč se čtyřmi vztyčenými květy.
Po celém obvodu náhrobníku jsou viditelné nápisy, které jsou ale mnohdy nečitelné.
Začátek textu na náhrobníku zní asi takto:
Letha Panie 1577 prvni patek m poltie …
Náhrobní tedy pochází ze 16. století.  Druhý náhrobník je opět z červeného mramoru, 0,92m široký a 1,16m vysoký a skládá se ze dvou částí. Ve vrchní části se nachází text, kde je čitelné datum 1612. Bohužel samotný text podlehl zubu času a v dnešní době je téměř nečitelný.
Ve spodní části náhrobníku se nachází znak. Jedná se o půlku jelena se šesti větveným parožím. Okolo znaku se nachází hlavičky s křidélky, jedná se asi o napodobeninu andělíčků.
Text ohraničuje celý náhrobník, ale není moc dobře čitelný. 


Třetí náhrobník se nalézá pod druhým náhrobníkem. Je široký 0,9m a vysoký 0,65m. Text je úplně nečitelný. V horní části náhrobníku je asi zbytek erbu s křídly. Náhrobník je opět z červeného mramoru. 

Nejvíce se o této katedrále můžete dozvědět na stránkách:
www.dekanstvihk.cz/historie/historie_katedrala/historie_katedrala.htm


Poloha katedrály sv. Ducha
Žádné komentáře:

Okomentovat