autor: Dvořák, Suchánek
Novotný a kolektiv– Encyklopédia archeológie
Chtěli bychom vás seznámit s publikací autora Bohuslava Novotného a kolektivu, nazvanou Encyklopédia archeológie. Členové kolektivu jsou jmenováni na tiráži. První vydání encyklopedie vyšlo roku 1986 v Bratislavě pod vydavatelstvím Obzor. Velká řada hesel uspořádaná abecedně na více než tisíci stranách, nabídne čtenáři informace o významných archeologických lokalitách a nálezech. Kniha je určena pro široký okruh čtenářů laické veřejnosti tak i odborníkům.
V předmluvě autor rozebírá posun archeologie a její přísun lidstvu. Dále zmiňuje rozsah a účel encyklopedie. Jsou zde zastoupeny všechny období pravěku a rané doby dějinné, mimo jiné i výsledky práce archeologů.
Na začátku úvodu autor vysvětluje pojem archeologie a představuje jednotlivé metody pro získávání pramenů využívané v archeologii. Zmiňuje zde interdisciplinární spolupráci archeologie s dalšími pomocnými vědami např. numismatika, paleobotanika, antropologie, fyzika a další. Uvádí zde také významné osobnosti české a slovenské archeologie. Následující odstavce obsahují výčet významných archeologických institucí na území Československa a výzkumné práce jejich členů. Popisuje zde historii, organizaci a práci těchto archeologických ústavů: AÚ ČSAV Praha a AÚ ČSAV Brno a AÚ SAV v Nitře. Autor nevynechává ani zmínku o museích a jejich poslání, organizaci archeologů sdružující archeologické pracovníky i zájemce o obor a nakonec o ochraně archeologických památek v Československu.
V předstihu před samotnými hesly se nachází strana se soupisem použitých zkratek.
Čtenář v této encyklopedii nalezne velice obsáhlý materiál týkající se významných archeologických lokalit a zajímavostí nejen o Evropě ale i dalších kontinentech, poučení o starověkých národech např. Arabech, Keltech, Chetitech a dalších. Neméně zajímavé jsou poznatky o klasické archeologii, starořeckých a římských památkách. Encyklopedie je doprovázena četnými černobarevnými i barevnými fotografiemi, perokresbami, mapami a tabulkami, které zobrazují nalezené artefakty a naleziště.
Přílohu tvoří šest map např. archeologické lokality v české socialistické republice, archeologické lokality v slovenské socialistické republice, starověké Řecko.
Ke konci knihy je kapitola Raná a střední císařská doba, kde je seznam římských císařů společně s fotografiemi mincí s vyobrazením některých z nich.
V úplném závěru encyklopedie nalezneme přehled dějin archeologie obsahující důležitá data světové a československé archeologie.
Encyklopedie nabízí poutavě podané informace, které se dají využít pro rozšíření znalostí nebo jako pomůcka ke studiu.
Žádné komentáře:
Okomentovat