autor: Wiedzmin
zdroj: http://neverborns.blogspot.cz/2014/02/karetni-hra-impact-studentsky-projekt.html?spref=fb
Impact - Studentský projekt archeologické vzdělávací hry
Hra Impact by měla rozšířit povědomí o archeologii na našem území. Něco ve stylu "škola hrou". Což si myslím se ji daří.
Karta badatele |
Tak jako ve hře Magic máte různé barvy (zelená forest, červená mountain atd.) tak i ve hře Impact je několik základních barev, které odpovídají jednotlivým etapám pravěku. Je jich celkem sedm plus béžová, která reprezentuje moderní dobu, kdy je prováděn výzkum.
Karta artefaktu |
Šedohnědá - paleolit a mezolit
Hnědá - neolit a eneolit
Oranžová - doba bronzová a halštatská
Zelená - latén
Červená - doba římská a doba stěhování národů
Žlutá - raný středověk
Modrá - vrcholný středověk
Karty se dále dělí na dva typy. Unikátní a neunikátní.
Unikátní karty představují rarity, které smíte mít na stole pouze jednou (v Magic to jsou legendary karty, ve Wastelandech či Doomtrooperech osobnosti). Například Jaroslav Palliardi byl jenom jeden. Stejně tak máme pouze jeden Rokštejn či jedinou Věstonickou venuši. V herním balíčku smíte mít až třikrát (pro případ, že by vám protivník třeba Palliardiho Propustil), ve hře (na stole) je však smíte mít pouze jednou.
Dále jsou karty neunikátní. Například georadar, keramika pražského typu, geoinformatik, archeoskanzen a další. V zásadě jsou to věci co nemají "vlastní jméno".
Měl jsem možnost si pár her zahrát.
Princip hry není nijak těžký a po chvíli hru rychle pochopíte. Což je velké plus. Další výhodou je možnost hrát ve více lidech. Díky principu získávání bodů a nikoliv zabíjení protivníka si hra naopak říká o multiplayer.
Karta události |
Další vadou na kráse je počítání bodů na konci kola, kdy musíte projít každou kartu abyste zjistili co vám vlastně dává jaký bonus. Což může při hře více hráčů způsobit, že můžete delší dobu čekat než protivníci dohrají.
Grafická stránka mi trošku připomněla karty Wasteland. Některé ilustrace jsou opravdu moc hezké. Jiné naopak o něco slabší. Ale každý si najde svoje. Tak je to vlastně u všech karetních her na kterých se podílelo více ilustrátorů.
Ve výsledku tedy musím říct, že mě hra velmi potěšila. Ať už pravidly, grafickým ztvárněním tak i svým edukativním přínosem. Kdyby hra existovala v době, kdy jsem začínal se studiem archeologie, tak věřím tomu, že ilustrace karet by mi velmi pomohly k zapamatování například podoby keramiky, jmen badatelů či lokalit. Proto si myslím, že hru by měl zkusit každý student archeologie co se neštítí karetních či jiných stolních her.
Ale hra není určena jen studentům archeologie. Věřím že pomůže přiblížit svět archeologie i laikům, kteří mají rádi karetní hry.
A protože je prozatím k dispozici pouze promo edice obsahující 63 karet plus a brzy snad přibude i první rozšíření Velká Morava, tak nám nezbývá než trpělivě čekat na další rozšíření a hrát prozatím se základem.
Pravidla hry naleznete v každém herním balíčku (či decku) nebo na Facebookových stránkách tvůrců.
Žádné komentáře:
Okomentovat