autor: Vejdělek
Archeologická periodika jižních Čech
Archeologické výzkumy v jižních Čechách – sborník byl založen roku 1983. Do r. 1995 vycházel nepravidelně (vyšlo osm čísel), od r. 1996 vychází jeden svazek ročně. Vydavatelem je Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích. Sborník je zaměřen na publikování nejnovějších archeologických výzkumů z jižních Čech i přilehlých regionů. Kromě článků a studií (které jsou zaměřeny na výzkumy lokalit, nálezy artefaktů, radiokarbonová datování aj., ale také na teoreticky zaměřené studie nadregionálního významu) obsahuje recenze, zprávy a odborná sdělení a také anotace nové literatury. České příspěvky mají vždy podrobné německé nebo anglické résumé, zahraniční příspěvky jsou publikovány většinou v němčině. Nedílnou součástí AVJČ je řada supplement, která vycházejí nepravidelně od r. 2004 (dosud jich vyšlo pět). Supplementa publikují příspěvky z mezinárodních archeologických konferencí, konaných v jižních Čechách (supplementum 1, 3 a 4), nebo zveřejňují rozsáhlejší studie s tématikou regionální archeologie (supplementum 2 a 5). Odpovědným redaktorem AVJČ je Mgr. Pavel Šafr – ředitel JČ muzea, Výkonným redaktorem dr. Ondřej Chvojka – archeolog, specialista na dobu bronzovou.
Výběr - Časopis pro historii a vlastivědu jižních Čech vychází od r. 1964, původní název byl Výběr z prací členů historického klubu při Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích. Ke změně názvu došlo v r. 1994. Vydavatelem je rovněž Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích. Kromě hlavních článků (které jsou zaměřené na archeologické výzkumy a nálezy a na období zejm. středověku a druhé světové války) časopis publikuje také historické materiály a dokumenty z regionu, připomíná významné osobnosti a obsahuje přehled regionální literatury vyšlé v daném roce. Ve většině vydání časopisu je archeologie zastoupena jedním hlavním článkem a jedním až dvěma články v rubrice „Materiály, dokumenty, vzpomínky“.
Jihočeský sborník historický vychází od roku 1928, je tedy nejstarším odborným historickým časopisem v jižních Čechách. Sborník začala vydávat Jihočeská společnost pro zachování husitských památek v Táboře. Od r. 1941 do konce války bylo vydávání úředně přerušeno. Roku 1953 převzala vydávání JSH Okresní osvětová beseda v Táboře a po dvou letech se stalo vydavatelem Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích, které vydává sborník dodnes. Od svého založení vycházel JSH jako čtvrtletník, od r. 1994 vychází jednou ročně v rozšířeném rozsahu (dnes průměrně 300 stran). Struktura JSH je podobná jako u AVJČ – převážná část sborníku je věnována odborným a vědeckým statím, zbytek pak recenzím, anotacím a zprávám a jiným nerecenzovaným sdělením (jubilea, úmrtí apod.). Hlavním cílem sborníku je především publikování nejnovějších výsledků historického výzkumu z jižních Čech i přilehlých oblastí (z Horních Rakous, Klatovska apod.). V prvním ročníku z r. 1928 vyšel např. arch. článek v rubrice „Drobnosti“ – „Hromadný nález bronzů u Starého Sedla“ od Josefa Švehly.
Husitský Tábor vychází jednou ročně od r. 1978, dosud vyšlo s krátkými přestávkami 16 čísel a 3 supplementa. Vydavatelem je Husitské muzeum v Táboře. Časopis prezentuje výsledky studia husitství v kontextu územním (zeměpisném) a historickém, je zaměřen na širokou mezioborovou spolupráci historických disciplín (historie, archivnictví, archeologie, filozofie a dějiny teologie). Příkladem článku s arch. tematikou může být např. příspěvek ze Supplementa 3 (2007) od Rudolfa Krajíce „Současný stav poznání táborského hradu z pohledu archeologa“.
Zlatá stezka - sborník Prachatického muzea vychází jednou ročně od r. 1994, vydavatelem je Prachatické muzeum. Pojmenován je podle středověké obchodní cesty, která vedla z Čech do Podunají a byla známa již v 11.století. Název „Zlatá“ nese od 16. století jako výraz mimořádné výnosnosti obchodu, hlavně se solí. Množství článků je věnováno právě této důležité obchodní trase. Sborník obsahuje větší počet rubrik, z nichž některé mohou v jednotlivých ročnících chybět. Kromě archeologie jsou to např. Archivní práce, Památková péče, Etnografie aj. V 16. ročníku z r. 2009 vyšel např. příspěvek od Jiřího Fröhlicha „Archeologické nálezy dýmek v jižních Čechách“.
Za první republiky existoval také vlastivědný sborník Od Zlaté stezky (krajem Husovým a Chelčického), který vycházel v letech 1927 až 1933.
Žádné komentáře:
Okomentovat