autor: Cinková, Šťovíčková
Časopisy pardubického kraje
Časopisy jsou z velké míry vydávány regionálními muzei, často vlastním nákladem nebo za spolupráce města, jedná-li se třeba o sborník prací zabívajících se městskou minulostí.
Východočeské muzeum v Pardubicích za přispění Sdružení historiků, Muzejního spolku Pardubice a Státního okresního archivu Pardubice vydává svou vlastní řadu sborníků, mimo jiné i Východočeský sborník historický, který představuje jedno z hlavních periodik, určených ke zveřejnění výsledků základního vědeckého výzkumu v oblasti východních Čech. Výsledky výzkumů zde publikují hlavně odborní pracovníci muzeí, archivů a vysokoškolských pracovišť, a to v širokém časovém záběru, počínaje výzkumem pravěkého osídlení (archeologický výzkum) a konče nejnovějšími dějinami. Vychází od roku 1991 jako ročenka. Mezi řadou archeologických zpráv vyšel například článek Víta Vokolka Laténské nálezy z Dražkovic ( 8/ 1999) nebo od stejného autora Slezskoplatěnické pohřebiště v Kuněticích (2/1992).
Při zdejším Klubu přátel Pardubicka vychází edice vlastivědných sešitů Zprávy Klubu přátel Pardubicka. Jedná se o monotematicky zaměřené brožury věnované vždy nějakému atraktivnímu tématu souvisejícímu s historií, vlastivědou či přírodou Pardubicka.
Při litomyšlském muzeu vyšel již jedenáctý svazek sborníku Pomezí Čech, Moravy a Slezska. Navazuje na sborník Pomezí Čech a Moravy, který vycházel do roku 2002. Rozsah témat je široký, články věnované archeologii začínají již prvním osidlováním krajiny, články historické a společenské končí v nedávné historii minulého století.
V publikačních aktivitách lanškrounského muzea se od roku 2003 objevuje sborník Lanškrounsko. Tématicky se zabývá historií města a okolí, folklórem nebo turisticky popularizujícími místi. Archeologie se zde objevuje hlavně v podobě zpráv ze záchranných výzkumů, které byly uskutečněny v průmyslově se rozvíjející oblasti, nebo jako soupisy nálezů pro Hřebečsko (Gustav Korkish, Lanškrounsko 1).
Musejní a letopisecká komise v Ústí nad Orlicí začala roku 1937 vydávat časopis Letopisy kraje a města Ústí nad Orlicí. Objevovala se zde vědecky zpracovaná témata i články nadšenců. Časopis zanikl v šedesátých letech společně s ústeckým muzeem. Od roku 2000 je opět vydáván pod upraveným názvem Nové letopisy města Ústí nad Orlicí a jeho okolí. Mezi nejčastější arch. témata patří nálezové zprávy z výzkumů probíhajících při přestavbě města nebo popisy nálezů z blízkých středověkých hradů Lanšperka (2č. /2007, kolektiv autorů) a Katrštejna (Miloslav Renčín: Katrštejn ještě jednou č. 2/2005) a Litice.
Orlické muzeum v Chocni v letech 1966-1971 vydávalo sborník Listy orlického muzea, které sloužily k prezentaci výsledků činnosti muzea. Mimo jiné informovaly o nových , i archeologických exponátech v muzeu nebo o probíhajících akcích, kromě pořádání výstav i arch. výzkumech.
Regionální muzeum v Chrudimi od roku 1992 vydává šestkrát do roka Chrudimské vlastivědné listy. Články zde uvedené se týkají archeologie, historie , umění a národopisu v regionu. Od roku 1996 zde jednou ročně vychází i Chrudimský vlastivědný sborník, kde je obsah archeologických témat mnohem větší. V aktuálním čísle 14 vyšly články Záchranný archeologický výzkum v Hradební ulici v Chrudimi v roce 2006 od Jana Frolíka a Jana Musila nebo Pravěké osídlení v Chrudimi od Miroslava Nováka.
Pokud se ohlédneme za sborníky a časopisy, které dnes již nevycházejí, je jistě třeba hovořit o populárně naučném periodiku Krajem Pernštýnův z dvacátých a třicátých let minulého století, určenému mládeži. Vycházel nákladem učitelské organizace v Pardubicích, která tak navázala na vlastivědnou monografii Pardubicko, Přeloučsko, Holicko. Archeologie se zde prezentovala ne odborně, ale popularizátorsky, stejně jako ostatní témata. Časopis byl doporučován k výuce, autoři praktikovali známé škola hrou.
První ročník časopisu Od Trstenické stezky vyšel 1921. Jedná se o Vlastivědný sborník okresu litomyšlského a poličského. V Litomyšli též vycházely i Zprávy z muzeí od Trstenické ztezky. Zde se archeologii věnuje více prostoru, obsah je zaměřen na odbornou veřejnost. List přinášel hlavně aktuální výsledky archeologických výzkumů v regionu; příkladem může být článek Skružný, Ludvík. (12/1971) Středověká keramika v Ústí nad Orlicí nebo Zelinka, Karel (11/1970) Zaniklá sídliště na Litomyšlsku v předhusitské době.
Žádné komentáře:
Okomentovat